Prasa

Podróż szeptem malowana

http://www.polishweeklychicago.com/podroz-szeptem-malowana/

Coming Together

27 stycznia 2019 w szkole Niles West odbyła się Ceremonia Otwarcia Programu Coming Together. Program ten od 10 lat organizowany jest przez miasteczka Niles i Skoki. Co roku prezentowana jest inna kultura. W tym roku Polska jest krajem, którego kultura, tradycje, sztuka i historia przedstawione będą szerokiej publiczności.

Chicago Tribune  

Rodzice w Ameryce przedstawiają krótkie video z Ceremonii Otwarcia.

The Infinite Celebration

Neighborhood of the World

IMG_5041

W niedzielę 10 kwietnia w ramach “Neighborhoods of the World” na Navy Pier odbył się festiwal kultury polskiej “Celebrate Poland”. Przez całe niedzielne popołudnie rozbrzmiewała polska muzyka w wykonaniu polonijnych zespołów pieśni i tańca. Dla wielu przybyłych turystów była to znakomita okazja by poznać elementy polskiej kultury i historii. Impreza odbyła się dzięki Polish American Chambers of Commerce

IMG_3961-web

Poland Visits Chicago at Navy Pier’s 6th Annual “Neighborhoods of the World”  – Polska na Navy Pier – by Alexandra Olsen

Po raz kolejny tego roku w kazdą niedzielę od lutego do kwietna na Navy Pier w pięknej scenerii Crystal Gardens przedstawiane byly rozne kraje oraz ich kultura.  10 kwietnia  w Crystal Gardens Polskę reprezentowały różne organizacje, zespoły oraz artyści.

PNA – Koncert Zespołów Pieśni i Tańca

Dzieci i młodzież tańcząca w Zaspołach Pieśni i Tańca dzialających przy PNA kocha polską kulture oraz taniec. W dniu 8 marca,  groupy taneczne zrzeszone pod patronatem PNA zaprezentowały swój talent na scenie w Lane Tech High School’s . W tegorocznym koncercie wzięło udzial ponad 400 osób, prezentując tańce z różnych regionów Polski.  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z koncertu – prosimy klikąć powyższy link do strony PNA.

Dziennik Zwiazkowy

Rozśpiewane i roztańczone ludowe zespoły działające pod patronatem Związku Narodowego Polskiego wystąpiły w dorocznym wiosennym koncercie. Publiczność przez ponad trzy godziny oklaskiwała nie tylko umiejętności młodych tancerzy, ale także i ich entuzjazm.

W barwnym widowisku zaprezentowały się m.in.: Słoneczka, Gwiazdki, Polonez, Małe Wici, Świtezianie z chórem Iskra i Warta, Polanie, Wawel, Mały Wawel, Wiślanie, Gaik, Gaiczek, Śmieszki i Figielki, Vera, Lajkonik, Mały Lajkonik, Wisła, Mała Wisła, Whisperers, a także reprezentacyjny zespół Związku Narodowego Polskiego − Teatr Pieśni i Tańca “Wici”.

Młodzi tancerze i wokaliści, tryskający radością i energią, zademonstrowali dużej klasy umiejętności. W różnorodnym repertuarze układów choreograficznych przedstawiono: krakowiaki, polonezy, polki, walce, trojaki, kujawiaki oraz tańce kaszubsko-pomorskie, cieszyńskie, kurpiowskie, śląskie, wielkopolskie, lubelskie i łowickie. Była nawet grecka zorba. Wirowali na scenie w kolorowych, regionalnych strojach, tak, że aż dech zapierało. Największą nagrodą dla artystów były gorące brawa publiczności.

Ogromne uznanie dla młodych tancerzy i organizatorów koncertu wyraził Frank Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej. Dyrektorka Wici, Magdalena Solarz, czuwająca nad całością imprezy od strony artystycznej i choreograficznej, została obdarowana kwiatami przez swoich wychowanków.

Koncert, prowadzony przez Kingę Modjewską i Grzegorza Chilińskiego, był dowodem na to, że muzyka, śpiew i taniec folklorystyczny są naprawdę piękną formą podtrzymywania polskich tradycji i dziedzictwa narodowego wśród młodej Polonii.

Przypomnijmy, że pod egidą Związku Narodowego Polskiego działa około sześćdziesiąt zespołów pieśni i tańca oraz chórów, które pielęgnują oraz promują kulturę kraju nad Wisłą. Co roku grupy artystyczne biorą udział w wiosennym galowym koncercie, a co cztery lata w festiwalu młodzieżowym, którego sponsorem jest ZNP.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka