Instruktorzy

Pod kierownictwem artystycznym Małgorzaty Skrzypkowskiej nasza młodzież i dzieci poznają rożne formy tańca w tym polskiego tańca folklorystycznego, narodowego, stylizowanego jak również amerykańskiego country oraz tańca lirycznego i nowoczesnego. Pod okiem choreografa Jakuba Zajączkowskiego grupa Swing Cats of Whispers poznaje popularnego amerykańskiego swinga “Hit the Road Jack”.  Spiew jest również nieodłączną czȩścią naszego Centrum i tutaj swoim talentem służy nam Eliza Idec, która po przerwie powróciła do nas by wznowić kształcenie wokalne grupy.

Małgorzata Skrzpkowska

Już od wieku przedszkolnego tańczyła i śpiewała na scenie.  Wychowała się w zespole „Margaretki” przy Zakładowym Domu Kultury w Kraśniku (woj. Lubelskie) pod okiem choreografa Edwarda Krawczyka.  Zespόł z czasem przekształcił się na folklorystyczny, a pόźniej był taniec nowoczesny i towarzyski. Po przyjeździe do USA  los rzucił ja na łono zespołu „Rzeszowiacy”, nazwanego w przyszłości „Wici”. W zespole poznała swojego przyszłego męża Artura. Dzięki warsztatom i festiwalom organizowanym miedzy innymi przez Związek Narodowy Polski (ZNP lub PNA) oraz PFDAA ( Polish Folk Dance Association of America), a także poznanym choreografom z Polski pogłebiła wiedzę o regionalnych tańcach i pieśniach. Uczyła się od takich znawcόw jak pani Alicja Haszczak , Zofia Marcinek, Anatol Kocułowski, Kazimierz Gόrczak, Edward Hoffman.

Do prowadzenia zespołu zainspirowała ją cόreczka Monika, kiedy wytupując kroki popiskiwała i podskakiwała tak jak jej rodzice na oglądanej taśmie z koncertόw. Kiedy Monika miała 4 lata w 1987 r. Małgorzata zaczęła prowadzić zespόł „Małe Wici”. Wkrόtce Szkoła im. Emilii Plater zwróciła się z propozycją podjęcie pracy artystycznej w  zespole „Polanie” .  Przez siedem kolejnych lat ( 1997 -2004) Małgorzata zajmowała się obydwoma zespołami nie tylko artystycznie ale rόwnież organizacyjnie.  Od początku istnienia zespołu jej dzieci w kolejności dorastania rozpoczynały taniec w zespole: najpierw  Monika, później Martin a za nimi Adam i Kasia.  Dzisiaj trójka z nich wciąż tańczy. Najstarsza Monika utraciła życie  w wieku piętnastu lat  uderzona przez pijanego kierowcę. Dziś jest wspominana i pamiętana, a jej obecność nieustannie odzwierciedla się w pracy artystycznej i tworzonych choreografiach.

W styczniu 2014 roku Małgorzata rozpoczęła kolejny etap w swojej artystyczniej karierze otwierając drzwi Whispers Center for Artistic Expression.

Eliza Idec

Uwielbia dzieci i lubi z nimi pracować. Obdarzona silnym głosem przez wiele lat była wokalistką zespołu  Rentgen oraz The Silver Orchestra przy Marszałek Chicago Band, brała również udział w koncercie Piotra Rubika wspierając swym głosem chór. Sama pięknie śpiewa i potrafi przekazać naszym tancerzom wiedzę z techniki śpiewania, przeprowadzając ciekawe ćwiczenia wokalne, ucząc melodii i dykcji.  A ekspertyza jej wywodzi się i z doświadczenia i z wykształcenia. Eliza jest bowiem absolwentką Uniwersytetu Opolskiego w Opolu o kierunku Animacja i Zarządzanie w Kulturze oraz Szkoły Muzycznej w Leśnicy Opolskiej.  Swój warsztat woklany prócz Szkół Muzycznych, kształciła u boku Elżbiety Zapendowskiej oraz Grażyny Łobaszewskiej. Jest laureatką wielu festiwali. Jeszcze w Polsce Eliza kształciła dzieci i młodzież przy Opolskich Domach Kultury oraz w Szkole Muzycznej w Leśnicy, otwierając tam studia wokalne. Przez trzy lata wspólnie z organizacją “Forum Młodych w Opolu” współtworzyła międzynarodowe szkolenia i wymiany młodzieży z zakresu organizacji czasu wolnego dla osób starszych pt. “Dialog Międzypokoleniowy”. Była organizatorem festiwali ogólnopolskich, a w USA byla współorganizatorem corocznego, festiwalu piosenki polskiej dla dzieci i młodzieży zrzeszonej w polskich szkołach stanu Illinois.  Eliza ma również na swoim koncie przygotowanie wokalne wielu ciekawie zaaranżowanych kolęd, śpiewanych przez dzieci z zespołu, a które wydane zostały na dysku w 2009 roku, oraz przygotowanie śpiewu do koncertów. W życiu osobistym Eliza jest mamą dwóch synków Danny-ego i Owen-a, ktorzy rowniez sa czlonkami Whispers Center for Artistic Expression.